Upozornění

Tento web již není aktualizován, slouží jen pro přístup ke starým materiálům. Aktuální informace najdete na hlavním webu.

Proč volit Svobodné

04. 10. 2014

Stručně: podívejte se na program a posuďte sami. :-)

Proč volit Svobodné

I tak se ale hodí uvést naše postoje i trochu jinak. V bodech programu nemusí naše základní postoje vyniknout. Řada lidí nás mylně hází do jedné škatulky spolu s hlasitými kritiky, kteří haní úplně všechno, s čím oni sami nepřišli. Podobným nešvarem naštěstí netrpíme – nemusíme se schovávat za hlučnou hanu, naopak vystrkujeme do popředí své vlastní konstruktivní návrhy. Ať už nové, nebo vylepšující něco stávajícího. Jen když je člověk schopen uznat, že jeho konkurence dělá dobré věci, má šanci něco zlepšit.

Současná politika se dá považovat za velice zavedenou – má svůj řád a nijak významně ho nemění ani nová uskupení. Typickým příkladem jsou dotace, kterým se dokonale podařilo vymýtit zdravý rozum. Dnes už by málokdo od politika čekal, že bude dotace jakkoli zpochybňovat. Přitom situace, které způsobují, jsou mnohdy až nesmyslně absurdní. Kupříkladu naposledy se obhajovala uzavírka třebíčských ulic, která najednou zkompilovala životy tisícům lidí, slovy: „Posunout nejde ani uzavírku Nádražní ulice, aby se stihlo vše kvůli dotaci.“ [zdroj] To skutečně stálo za to? Pro koho tady vlastně město je – samo pro sebe, nebo pro své obyvatele? Pokud to druhé, tak by taková situace nemohla nikdy nastat, protože na prvním místě jsou lidé a až někde dál by se našly „úspory výdajů spolufinancováním z dotací“. Nebuďme zaslepení, a ptejme se vždy, zda vůbec daná dotace odpovídá našim potřebám, zda pro nás má smysl, zda vůbec pomůže vyřešit nějaký problém apod.

Co se peněz týče, stejně jako většina lidí jsme zvyklí doma přiměřeně šetřit, hlídat si náklady v podnikání apod. Celkem přirozeně jde s námi tento zvyk i do politiky. Člověku se úplně kroutí prsty, když vidí to mrhání! Je dneska bohužel naprosto běžné, že se úroveň příjmů a výdajů města bere za danou, případně je tendence obojí zvyšovat (výdaje dokonce i rychleji skrz různé úvěry). Jako by politici nevěděli, odkud ty peníze tečou. Nejsou žádné „státní“ či „erární“ peníze. Všechno to jsou peníze, která nám všem byly sebrány. Dohromady s trochou pokory pak dojdeme k tomu, že patrně nebudeme umět „utrácet lépe“ než kdokoli před námi a že nejlepší by bylo, kdyby si ušetřené peníze utratili lidé sami za to, co zrovna budou potřebovat.

Mimochodem, pokud se skutečně rozhodnete zaškrtnout na volebním lístku Svobodné (číslo 4), je užitečné vědět, že máte ještě 5 dalších hlasů, které můžete dát libovolným kandidátům z jiných uskupení.