Upozornění

Tento web již není aktualizován, slouží jen pro přístup ke starým materiálům. Aktuální informace najdete na hlavním webu.

Všechno je špatně. Skutečně?

05. 09. 2014

Velmi často se setkávám s názorem, že si myslíme nebo dokonce tvrdíme, že je všechno špatně, že je potřeba všechno změnit a že bychom my, Svobodní, všechno dělali lépe. Rád bych tedy tento hojně rozšířený mýtus uvedl na pravou míru.

Všechno je špatně. Skutečně?

Takže, jak to tedy ve skutečnosti je? Je to velmi snadné, všechno není špatně.

Pokud se kolem sebe rozhlédneme, ať už jde o celostátní nebo komunální úroveň, je nutné souhlasit, že mnoho věcí funguje, a co víc, mnoho věcí funguje velmi dobře a v žádném případě si nemyslím, že by bylo nutné je jakkoli měnit. Ba právě naopak. Jsem toho názoru, že současní i předešlí zastupitelé udělali pro naše město mnoho dobrého, za které jim patří velký dík.

Třebíč, stejně jako jiná města i obce, prošla za posledních 25 let neuvěřitelným vývojem. Nepatřím k lidem, kteří všechny tyto změny zažili na vlastní kůži nebo je dokonce mohli nějak ovlivňovat (v roce 1989 jsem byl na základní škole), takže se jen těžko mohu vyjadřovat k tehdejším událostem nebo rozhodnutím. Ano, udělal bych mnoho věcí v té době jinak, ale to je názor ovlivněný současností, ovlivněný následujícími okolnostmi, které Ti, jenž tehdy rozhodovali, nemohli předpokládat. Mnoho historických rozhodnutí jistě nebylo vůbec snadných. Můžeme sice polemizovat, zda některá rozhodnutí, s tehdejšími informacemi, byla správná nebo špatná, ale to je tak to jediné, co s tím můžeme dělat. Historická rozhodnutí měnit nelze, lze se z nich ale poučit a nabyté zkušenosti využít při rozhodnutích následujících.

A stejné je to i s historií celkem nedávnou. Pokud se podíváme zpět, třeba jen na aktuálně končící volební období, najdeme mnoho příkladů dobře odvedené práce. Nemusím sice se všemi názory svých politických oponentů souhlasit, ale nemohu jim upřít jejich snahu i jejich příspěvek k celkovému rozvoji města. Většinu z toho, co je kolem nás, ani nevnímáme. Netušíme, kolik je za tím práce a úsilí. Bereme to jako samozřejmost. Když se rozhlédneme, vidíme město, kde se opravují silnice, město, kde se revitalizují sídliště, město, které je čisté, město, kde se v noci nebojíme vyjít na ulici, … a takto by se dalo pokračovat dále. Pravdou je, že něco z toho, co jsem vyjmenoval, má své „ale“, nicméně děje se to nebo, chcete-li, funguje to.

Proč tedy kandidujeme do zastupitelstva, když všechno, zdá se, funguje? To, že není všechno špatně, ještě neznamená, že je všechno správně. I pro některé funkční věci existují jistá „ale“ a dále existují jiné, u kterých si skutečně myslíme, že špatně jsou, že peníze do nich vložené je možné využít mnohem lépe.

Naším cílem není stát se „klasickou“ opozicí, která bude pouze kritizovat vše, co někdo jiný navrhne – od toho jsou tu jiní. Naším cílem je aktivně přispět, diskutovat, přicházet s vlastními návrhy řešení toho, co je podle nás špatně. Není těžké nadávat na něco, co podle nás nefunguje, ale pokud nedokážeme navrhnout vlastní, lepší nebo jiné, řešení, jedná se pouze o prázdné populistické gesto. Nejsme a nechceme být populisté. Chceme spolupracovat s ostatními a vnést do rozhodování naše myšlenky postavené na filozofii Svobodných, které přispějí k dalšími rozvoji, snížení nezaměstnanosti a celkově lepšímu životu v Třebíči.